پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲


انواع آهن آلات و مقاطع فولادی به بسیاری از صنایع و زندگی روزمره ما، وارد شده‌اند. به طوری که در حال حاضر فولاد به خاطر خواص بی‌نظیر خود، جزء جدا نشدنی زندگی ماست.


همین‌طور که به پایان سال ۱۴۰۱ نزدیک می‌شویم، مصرف‌کنندگان مقاطع فولادی، بیشتر در پی پیش بینی قیمت آهن آلات در ۱۴۰۲ هستند. علت این امر، تغییرات بسیار زیادی است که در یک سال گذشته گریبا‌ن‌گیر بازار فولاد شده‌است. از طرفی، تاثیر مستقیم پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ بر پیش بینی قیمت مسکن، اهمیت این امر را بالا می‌برد.

پیش بینی قیمت میلگرد ۱۴۰۲، تاثیر مهمی در ساختمان سازی دارد. از طرفی، قیمت انواع ورق فولادی، در بسیاری صنایع به ویژه صنعت خودروسازی و پیش بینی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲ موثر خواهد بود.
در این مقاله، به بررسی قیمت انواع مقاطع فولادی چون قیمت تیرآهن، نبشی، ناودانی، شمش فولادی، میلگرد، سپری، پروفیل، قوطی و انواع ورق فولادی در سال آینده خواهیم پرداخت. با آیرومارت همراه باشید.

عوامل موثر بر قیمت آهن در سال ۱۴۰۲

بازار آهن و فولاد، از جمله مهم‌ترین بازارها در صنایع مختلف کشور ما به شمار می‌رود. این بازار، تحت تاثیر چندین عامل جزئی با تغییرات شدید همراه خواهد شد. به طوری که اثر هر یک را نمی‌توان نادیده گرفت. از آن‌جایی که شرکت بازرگانی فولاد آیرومارت، در حوزه آهن آلات فعالیت دارد، این بخش مهم از اقتصاد را بررسی و عوامل مهم موثر را عنوان می‌کنیم.

قیمت جهانی سنگ آهن و مواد اولیه

سنگ آهن، ماده اولیه تولید مقاطع فولادی است. در نتیحه، از جمله مهم‌ترین عوامل در نوسانات بازار، قیمت سنگ آهن جهانی است. قیمت جهانی سنگ آهن، قیمت نفت و قیمت ارز، هر یک با تاثیر بر یکدیگر، قیمت‌ها در بازار مقاطع فولادی را تغییر می‌دهد.

فراموش نکنید که مواد اولیه پرکاربردی چون کک، نیکل، کروم و قراضه آهن نیز اثر خود را بر قیمت فولاد در بازار خواهند گذاشت. پیش بینی قیمت سنگ آهن، به پیش بینی قیمت آهن ۱۴۰۲ کمک می‌کند. توجه به تغییرات قیمت مواد اولیه به پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۲ کمک می‌کند. در نمودار قیمت سنگ آهن جهانی در سال ۱۴۰۱ زیر می‌توانید تغییرات قیمت این ماده اولیه مهم را ببینید.

نمودار قسمت سنگ آهن

عرضه و تقاضا، بازار جهانی و بازار داخلی

عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت امروز آهن است که در بازار مقاطع فولادی، اثر می‌گذارد. به طور کلی و در بازار خرید و فروش کالای فولادی، با افزایش تقاضا بدون بالا بردن عرضه و کمبود مقاطع فولادی، قیمت‌ها رشد صعودی خواهند داشت. علل مختلفی در بازار منجر به نوسان تقاضا و عرضه می‌شوند.

به عنوان مثال، در روزهای گرم سال که بارندگی کمتر است، در برخی نقاط کشور تقاضا برای خرید میلگرد بالاتر است و از این رو، با کمبود عرضه، قیمت میلگرد آجدار نیز افزایش می‌یابد.
علت این افزایش تقاضا، بالا رفتن ساخت و ساز است. چرا که در فصول سرد سال کار کردن برای کارگران مشکل است و در نتیجه، ساخت خانه و قیمت میلگرد کاهش می‌یابد.
البته، به منطقه زندگی نیز وابسته است. چرا که در فصل پاییز آب و هوای شهرهای جنوبی مناسب ساخت و ساز است در حالی که برخی شهرها با بارش‌های شدید همراهند.

اثر نرخ ارز بر پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲

قیمت ارز، با اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم، بازار فولاد را دچار نوسان می‌کند. با بالا رفتن نرخ دلار در بازار کشور، مستقیما قیمت تیرآهن افزایش خواهد داشت. از طرفی، قیمت دلار بر نرخ مواد اولیه و شمش فولادی اثر می‌گذارد.

واضح است که تولیدکننده قیمت بالایی برای خرید ماده اولیه می‌دهد و در نتیجه قیمت کالا را نیز افزایش می‌دهد. از اثرات روانی قیمت دلار نیز نباید غافل بود. با نوسان دلار، مردم واکنش‌های نوسانی نشان می‌دهند و خرید و فروش در بازار و همچنین پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. نمودار قیمت دلار در بازار آزاد در آیرومارت مورد بررسی قرار گرفته است.

برند تولیدکننده

برندهای تولیدکننده در سراسر کشور، هر یک با استفاده از تجهیزات مختلف اقدام به عرضه مقاطع فولادی می‌کنند. با در نظر گرفتن استانداردها و تجهیزات تولید، هر یک از آن‌ها ممکن است کیفیتی متفاوت با دیگری داشته باشند.

بنابراین نمی‌توان اثر کیفیت و دقت ساخت را بر قیمت نادیده گرفت. این کیفیت، با نام برند تولیدکننده مشخص می‌شود. کیفیت، مهم‌ترین عامل رقابتی در بازار مقاطع فولادی است که خریداران همواره در پی آن هستند.

بنابراین، قیمت در برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت تیرآهن اهواز با هم تفاوت دارد.

هزینه باربری و حمل و نقل

هزینه‌های باربری از محل بارگیری تا تخلیه، خود یکی از عوامل موثر در انتخاب برند است. چرا که بر قیمت نهایی سفارش اثر می‌گذارد. از طرفی، قیمت سوخت (نفت و انرژی) اگر تحت شرایط داخلی و خارجی تغییر کند، قیمت‌ها را دستخوش تغییر می‌نماید. بنابراین در صورت افزایش قیمت سوخت باید منتظر افزایش قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ نیز باشیم.

نرخ تورم و قیمت آهن در سال 1402

اوضاع اقتصادی – سیاسی خارجی و داخلی

سیاست‌ها و شرایط اقتصادی کشورهایی که تولید بخش اعظمی از بازارهای جهانی بر عهده آن‌هاست، بازار فولاد را دچار نوسان می‌کند. به طوری که تورم در این کشورها، قیمت آهن آلات را افزیش می‌دهد. مقاله نرخ تورم در سال ۱۴۰۱ را برای درک بهتر اثر این عامل مطالعه فرمایید. اثرگذاری این کشورها بر ارزشمندی پول ملی نیز خود از سوی دیگر باعث گرانی در داخل می‌شود.
بودجه داخلی کشور برای صنایع فولاد به عنوان یک صنعت مهم، اهمیت بالایی دارد. در صورتی که این بودجه افزایش یابد، تولید نیز افزایش یافته و عرضه کالا با مشکل روبرو نمی‌شود. بر اساس این عوامل پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ قابل انجام است.

قطعی گاز و برق و تاثیر آن بر قیمت آهن

با قطع شدن گاز در زمستان ۱۴۰۱، تولید آهن اسفنجی کاهش یافت. آهن اسفنجی ماده اولیه بسیار مهم تولید شمش، بیلت و بلوم است که ۷۵ درصد از مصرف کل گاز کارخانه‌های فولادی را استفاده می‌کند. با کاش تولید آهن اسفنجی به دلیل قطعی گاز و و همزمان وجود تقاضا برای خرید آن، قیمت آهن اسفنجی افزایش یافت. بنابراین تولید شمش، بیلت و بلوم نیز کاهش یافته و تولید مقاطع طویل و تخت نیز با مشکل روبرو می‌شود.

با بالا بودن همزمان تقاضا برای خرید این مقاطع، طبیعت در بازار مقاطع فولادی رقابت ایجاد شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

پیش بینی می‌شود که مطابق با آنچه وزارت صمت در خصوص وصل شدن گاز در ابتدای اسفند وعده داده است، قیمت‌ها به تعادل نسبی برسند و در ابتدای سال آینده نیز متعادل شدن قیمت‌ها را داشته باشیم. البته، روند افزایشی بی‌وقفه قیمت دلار، ممکن است اثر وصل شدن مجدد گاز را خنثی کند! از سویی، پیش‌بینی می‌شود که نرخ تورم، قیمت دلار و قطعی برق در اواسط سال منجر به ایجاد نرخ صعودی در قیمت آهن شود.

همین اتفاق نیز با قطعی برق در تابستان رخ می‌دهد.

نرخ تورم و قیمت آهن در سال ۱۴۰۲

نرخ تورم، بر قیمت تمامی کالاهای موجود در بازار اثر می‌گذارد. آهن و انواع مقاطع فولادی نیز از جمله این کالاها به شمار می‌روند. در صورتی که نرخ تورم همچون سال ۱۴۰۲، روند افزایشی داشته باشد، قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ نیز همچنان افزایشی خواهد بود. در صورتی که تورم در سال آینده در راستای اصلاحات مالی به زیر ۲۰ درصد برسید قیمت آهن نیز شیب ملایمی خواهد داشت. البته، پیش‌بینی‌ها نرخ تورم بیش از ۴۰ درصد و در نتیجه افزایش قیمت آهن با شیب زیاد را نشان می‌دهد.

قیمت مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۲

در سال جاری، دلار نوسانات بسیاری را تجربه کرد به طوری که به بیش از ۴۵ هزار تومان رسید. همانطور که گفته شد، با تغییرات دلار، قیمت مقاطع فولادی نیز افزایش یا کاهش خواهد داشت.
به طور کلی، احتمال می‌رود با نرخ تورم رسمی ۱۰ درصدی (در در واقع ۴۸ درصد است!) و شرایط فعلی افزایش نرخ دلار، تا پایان سال، قیمت‌ها همچنان افزایشی بوده دستخوش تغییر شوند.
در مجموع، نوسان قیمت‌ها و تغییرات قیمت مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۲ را تحت تاثیر چندین عامل می‌دانیم. قیمت سنگ آهن جهانی ۱۴۰۲ و نرخ شمش در حوزه cis از جمله این عوامل است. از طرفی، قیمت دلار نیمایی و اثری که در بورس کالا دارد و در نهایت، نرخ دلار آزاد در بازار مقاطع، مهم به شمار می‌روند.
هر پالس مثبتی و منفی که از شرایط سیاسی داخلی – خارجی دریافت شود، خود عاملی برای ریزش دلار و در نتیجه ریزش قیمت آهن آلات ۱۴۰۲ است. در ادامه، سعی داریم با توجه به شرایط کشور و عوامل موثر، پیش بینی قیمت آهن در سال آینده را انجام دهیم. افزایش یا کاهش قیمت آهن امروز به عوامل متعددی وابسته است. اخبار هر روز بازار آهن و بهترین تحلیل و پیش بینی قیمت آهن را می‌توانید ازطریق اینستاگرام آیرومارت دنبال کنید. در صفحه تحلیل بازار آهن وبسایت آیرومارت نیز می‌توانید تحلیل هر هفته را ببینید.

بودجه و پیش بینی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۲

پیش بینی قیمت آهن ۱۴۰۲ در حال حاضر وابسته شرایط سیاسی و اقتصادی داخل کشور و روندی است که قیمت دلار به خود گرفته است. بودجه فولاد در سال ۱۴۰۲ نیز وابستگی بالایی به این اخبار دارد. در ادامه پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده را انجام خواهیم داد.

قیمت میلگرد ۱۴۰۲

قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ با اثرپذیری از صنایع وابسته‌ای چون صنعت ساختمان‌سازی و تحت تاثیر قیمت سنگ آهن جهانی و قیمت مقاطع بورس کالا، افزایش خواهد یافت.
با توجه به افزایشی که نرخ دلار دارد، نمی‌توان انتظار کاهش قیمت این مقطع را داشت. شایان ذکر است، تغییرات قیمت این مقطع بر قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ اثر خواهد گذاشت. در مقاله‌ای در آیرومارت، به بررسی پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ پرداخته‌ایم.

قیمت تیر آهن ۱۴۰۲

قیمت تیرآهن هم مانند میلگرد، با افزایش قیمت دلار، روندی افزایشی را طی خواهد کرد و انتظار کاهش از آن را نخواهیم داشت. امید است قیمت‌ها در بازار کنترل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله پیش بینی قیمت تیرآهن ۱۴۰۲ را مطالعه فرمایید.
برای پیش بینی قیمت اهن آلات و تیرآهن نیز همانند قیمت میلگرد، انتظار روندی با شیب ملایم داریم. قیمت نبشی و قیمت ناودانی ۱۴۰۲ نیز همینگونه پیش بینی می‌شود.

قیمت ورق ۱۴۰۲

قیمت ورق فولادی در سال ۱۴۰۲ به عنوان یک ماده ورودی به بسیاری از صنایع، وابسته به عرضه در کارخانه‌های تولیدکننده چون فولاد مبارکه، کارخانه اکسین، کاویان و … است. به عنوان مثال، عرضه ورق بر قیمت ورق گالوانیزه امروز ۱۴۰۲ اثر می‌گذارد. همچنین، صنعت خودرو سازی به دلیل وابستگی به ورق فولادی، رابطه‌ای دو سویه با فولاد دارد. قیمت ورق روغنی ۱۴۰۲ را می‌توان تحت تاثیر این صنعت نیز دانست.

قیمت استیل در سال ۱۴۰۲

انواع ورق استیل و مقاطع استیل، از جمله کالاهای وارداتی به کشور محسوب می‌شوند. از این‌رو ناگزیر هستیم قیمت استیل در سال ۱۴۰۲ را متاثر از بازارهای جهانی، نرخ ارز و سیاست‌های خارجی بدانیم. در صورتی که واردات به کشور کم باشد، با ثابت بودن تقاضا، افزایش قیمت ورق استیل و سایر مقاطع در سال آینده را شاهد خواهیم بود.

بازار مقاطع فولادی در سال 1402

بازار مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۱

بررسی قیمت مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۱، می‌توان به درک بهتر تغییراتی که می‌توانند در روزهای آتی داشته باشند کمک کند.

با توجه به بودجه تعیین شده برای فولاد در سال ۱۴۰۱ و سیاست‌های دولت برای این سال، انتظار می‌رفت که تا پایان شهریور تورم شدیدی نداشته باشیم و افزایش قیمت‌ها نیز با شیبی ملایم همراه باشد. تقریبا می‌توان گفت که شیب افزایش قیمت‌ها ملایم و این‌چنین بود.

در حقیقت، دولت با سیاست انقباضی در نظر داشت تورم را کاهش دهد تا کالاهای مختلف از جمله مقاطع فولادی در این سال، افزایش قیمت شدید نداشته باشند. با این‌حال، تا بهمن ماه سال ۱۴۰۱ میلگرد، تورم حقیقی بسیار بالا بود و قیمت‌ها نیز با افزایش قیمت دلار، به شدت افزایشی شدند.

در این بخش از مقاله، قیمت آهن در سال ۱۴۰۱ را بررسی خواهیم کرد و نمودار قیمت آهن ۱۴۰۱ و مقاطع مختلف را برای بررسی‌های بیشتر ذکر خواهیم کرد.

شمش فولادی

شمش فولادی (۵SP فولاد خوزستان) سال ۱۴۰۱ را با ۱۵ هزار تومان شروع کرد. با توجه به کاهش قیمت جهانی سنگ آهن و قیمت شمش cis، این شمش نیز روند نزولی به خود گرفت تا جایی که قیمت آن در شهریور ماه ۱۴۰۱ به ۱۲ هزار تومان نیز رسید. با بررسی نمودار قیمت شمش فولادی زیر متوجه خواهید شد که چندین ماه نیز بر این قیمت باقی‌ماند تا این‌که نرخ دلار روند صعودی به خود گرفت. قیمت شمش بلوم نیز به در اواسط بهمن ماه، به ۱۸ هزار تومان رسید و با ادامه یافتن روند افزایش قیمت دلار، می‌تواند افزایش بیشتری نیز داشته باشد.

پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۱

قیمت میلگرد ۱۴۰۱

از نمودار قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۱ می‌توان این نکته را استناد کرد که همچون قیمت شمش، کاهش قیمتی در ماه‌های شهریور تا انتهای آذرماه وجود داشته است. اما با فرارسیدن زمستان و افسار گسیختن قیمت دلار، نرخ میلگرد نیز افزایشی شد. بر این اساس، انتظار می‌رود که تا پایان سال ۱۴۰۱ همچنان افزایش محسوسی در قیمت میلگرد داشته باشیم.
بنابراین، خریداران نمی‌توانند با خیال آسوده به خرید میلگرد بپردازند. با این حال، هنوز هم نمی‌توان به طور قطع پیش‌بینی کرد که قیمت شمش فولادی و سنگ آهن به عنوان دو عامل مهم و موثر، چگونه تغییر کند و با تغییر در قیمت آن‌ها، احتمال صعودی شدن قیمت میلگرد ۱۴۰۱ نیز وجود دارد.

پیش بینی قیمت میلگرد فردا

قیمت تیرآهن و مقاطع طویل در سال ۱۴۰۱

قیمت تیرآهن، از ابتدای سال روند افزایشی داشت. با بررسی نمودار قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۱ که در زیر نیز آمده است، می‌توانید این نکته را برداشت کنید. اگرچه، با کاهش قیمت شمش می‌توانید ثبات قیمت تیرآهن را نیز مشاهده نمایید.
برابر نبودن عرضه و تقاضا را می‌توان از علل اصلی و مهم افزایش قیمت تیرآهن در سایزهای مذکور دانست.
در ماه‌های اخیر و شدت گرفتن قیمت دلار، افزایش قیمت تیرآهن با شیبی شدید ثبت شده‌است.

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده

قیمت ورق در سال ۱۴۰۱

قیمت ورق سیاه روز و ورق گرم اگرچه از کف قیمتی در ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز شد، در ده ماهه گذشته نوسانات بسیاری را تجربه کرد. به طور کلی، در طولانی مدت و در این دوره ده ماهه روند افزایش قیمت داشت.
در حقیقت پس از چند ماه افزایش قیمت، در روزهای اخیر با نوسانات قیمتی بیشتری همراه بود. نمودار قیمت ورق گرم در سال ۱۴۰۱، اطلاعات نوسان قیمت این مقطع را نشان می‌دهد.

 

کاهش قیمت آهن امروز

سخن نهایی

آن‌چه در این بررسی بیان شد، پیش بینی قیمت آهن و فولاد در سال آینده از دید ما است. از آن‌جایی که عوامل بسیاری بر قیمت اثرگذارند نمی‌توان به طور قطع شرایط آینده را پیش‌بینی کرد. باید در نظر داشت که احتمال رخ دادن اتفاقی خارج از انتظار و ناگهانی نیز وجود دارد که ممکن است به کاهش یا افزایش قیمت منجر شود.

در صورتی که نگرانی از بابت قیمت‌ها در سال آینده دارید، آیرومارت برای شما شرایط ویژه‌ای برای خرید مقاطع فولادی چون خرید لوله مانیسمان، میلگرد، ورق، تیرآهن، نبشی و ناودانی و … در نظر دارد. قیمت مقاطع فولادی برندهای مختلف را می‌توانید در صفحه هر یک مشاهده نمایید. برای استعلام قیمت میلگرد آناهیتا، قیمت قوطی ۱۰*۱۰، قیمت پروفیل ۲*۲ و …. آیرومارت را در نظر داشه باشید.

شما می‌توانید با خرید اعتباری و خرید به قیمت پایه از بورس و همچنین بهره‌گیری از خدمات انبارداری مدرن آیرومارت، از تامین نیاز خود در سال اینده اطمینان یابید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل نمایید و از اطلاعات کارشناسان ما در آیرومارت بهره‌مند شوید.

اخبار

آهنقیمت_آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.